A pajzsmirigy harmonizálása a jóga eszközeivel
A pajzsmirigy a nyak elülső részén, a légcső két oldalán, alul helyezkedik el, formájában egy pillangóra emlékeztet, feladata a pajzsmirigy hormon termelése. A pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a sejtek energia-felvételében, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben és még nagyon sok mindenben. A pajzsmirigy hormon szinte minden szervünk működését befolyásolja, termelődése életfeltéltel, ugyanakkor túltermelődése veszélyes állapotot okozhat.
Pajzsmirigy túlműködés tünetei (Hyperthhyreosis)
- szapora szívverés,
- idegesség,
- álmatlanság,
- hasmenés,
- jelentős étkezés melletti fogyás,
- csökkent meleg-tűrés,
- fokozott izzadás,
- remegés,
- menstruációs zavarok,
- meleg, nedves bőr,
- vékony haj,
Pajzsmirigy alulműködés tünetei (Hypothyreosis)
- álmosság,
- székrekedés,
- hízás (testmozgás és diéta mellett sem jelentkezik fogyás),
- fázékonyság,
- menstruációs zavarok,
- száraz, hideg bőr, puffadt arc,
- ödéma (víz felgyülemlés a testben, pl. a boka környékén),
- töredező haj,
- alacsony szívfrekvencia,
- tompult reflexek, kedvetlenség,
- depresszió,
Ha ezekből a tünetekből több is jelentkezik nálad, érdemes kivizsgáltatnod magad. Ez alapesetben egy vérvételt és egy teljesen fájdalommentes pajzsmirigy ultrahangot jelent.
A többezer éves keleti hagyományok (mint pl. az Ajurvéda és a Hagyományos kínai orvoslás) nemcsak a fizikai tüneteket és az azt kiváltó közvetlen okokat, hanem az ember testi-lelki-szellemi állapotát is vizsgálják. Arra biztatnak mindenkit, hogy figyelje és egyre mélyebben ismerje meg önmagát, gondolatatit, érzéseit, szokásait. Ezekben, azaz mindenkinek önmagában rejlik az egészsége kulcsa. 🙂
A jóga kiváló eszköz ennek megtalálására!
Mire figyeljünk ászana gyakorláskor, ha a pajzsmirigyünket kívánjuk regenerálni, működését harmonizálni?
- Pajzsmirigyünkre elsődlegesen azok a testhelyzetek hatnak, melyek érintik a torok területét, de a gyakorlásunkat sosem érdemes csak egy testtájra korlátoznunk. Testünk általános egészségi állapota hatással van minden szervünk működésére, segíti vagy éppen lassítja a gyógyulásunkat.
Ha nincs a pajzsmirigyünket érintő megbetegedésünk, nyugodtan végezhetjük bármelyik gyakorlatot. Ha esetleg problémáink vannak a torok (torokcsakra) területével, az alábbi gyakorlatok segítenek harmonizálni ezt a régiót.
- Pajzsmirigy alulműködésben javasolt ászanák:
- Elsősorban a Gyertyaállások (Fél gyertya, alátámasztásos gyertya, támaszték nélküli gyertya) és az Ekepóz (Halászana).
Ezek serkentik a pajzsmirigy megfelelő működését a rá nehezedő finom nyomás hatása miatt. Valamint, a fordított testhelyzet miatt elősegítik a fej régiójában lévő más mirigyek - pl. az agyalapi mirigy és a tobozmirigyek stimulálását -, amelyek közvetetten szabályozzák a pajzsmirigy működését is.
- A nyakat igénybevevő gyakorlatok:
Sáska póz (Salabászana)
Felfelé néző kutyapóz (Urdva mukha svanászana)
Kis jógahíd (Kandarászana) Itt is van egy finom nyomás, de itt a nyak kevésbé feszül és a test súlya nem nehezedik a nyak területére)
Kobra póz (Bhudzsangászana)
- Általában a fordított pozíciók, ahol a fej a szív alá kerül, és a megforduló véráramlás miatt revitalizálódik a szervezet működése. Többségében ezek a pozíciók is igénybe veszik a nyak területét.
Fejen állás (Sirsászana)
Teve póz (Ustrászana)
Kis jógahíd (Kandarászana)
Szétterpesztett nyújtott lábak póza (Praszárita-pádóttánászana)
stb…
Valamint az élénkítő, keringést fokozó gyakorlatok általában, mint pl. az erőteljes gerinccsavarás, különösen, ha az a nyak / fej erőteljes elfordításával jár, valamint a Napüdvözlet gyakorlatsor GYORS ütemű végzése.
- Pajzsmirigy túlműködésben javasolt ászanák:
Halállás (matszjászana) Noha ez is hat a nyak területére, a jógikus hagyományban fokozott pajzsmirigyműködésben is alkalmazzák, feltehetőleg a pajzsmirigy keringésének időleges gátlása miatt.
Bébi-kobra (Bhudzsang ászana kevésbé felemelkedve, tenyerekkel támaszkodva a talajon)
Cica-hát – homorító – domborító nyújtás (Marjariászana)
Baba-póz (Balászana) vagy Nyúlpóz (Sasankászana)
Hullapóz (Savászana)
Valamint a megnyugtató, lelassító, lazító gyakorlatok, és a Napüdvözlet gyakorlatsor LASSÚ ütemben történő végzése.
Minden ászana közben figyeljünk a nyak területére, igyekezzünk elkerülni a túlzott feszülését. Ha pajzsmirigy megnagyobbodással küzdünk, kerüljük azokat a gyakorlatokat, melyek során nyomás nehezedik erre a területre.
Az ászanák végzése előtt a nyak izmainak bemelegítése különösen fontos, hiszen így hatékonyabb és biztonságosabb a gyakorlás. A szokásos bemelegítés mellett kiváló a teknős gyakorlat, mely során alapállásból indulva állunkkal előre nyújtózunk, majd visszatérünk a fej-nyak-hát egyenes vonalú tartásához.
Összességében elmondható, hogy a jóga ászanák mindegyike a szervezetünk harmonikus működését segíti elő. Hatásuk sokkal összetettebb és finomabb, mint pl. egy gyógyszeres kezelésé vagy más beavatkozásé. Az ászanák a fizikai test mellett az elmére és a lélekre is hatnak.
Ha egy területet regenerálni szeretnénk, figyelmünket vigyük az adott testrészre és mentálisan is fókuszáljunk a gyógyulására. Azáltal, hogy gyakorlás közben az elménk megnyugszik, és a külső világ problémái helyett a belső világunk szépségeire koncentrálunk, szervezetünk öngyógyító folyamatai is hatékonyabban működnek.
Érdemes a gyakorlásunkhoz mindig olyan mentális fókuszpontot, megerősítő mondatot Sankalpát választanunk, ami az adott területet lelkileg is harmonizálja.
Akinek túlműködik a pajzsmirigye, az gyakran versenyt fut az idővel és minden erejével igyekszik megfelelni környezete és az egyre gyorsuló világ elvárásainak.
Akinek alulműködik ez a területe, gyakran nem bízik a képességeiben és feladja a küzdelmet, mielőtt megmérettette volna magát.
Mindkét esetben fontos segítség, ha megismerjük és értékeljük magunkban a pozitív tulajdonságainkat és aggodalom nélkül, bizalommal, életörömmel tekintünk a világba. Megtanuljuk szeretettel kifejezni a vágyainkat, esetleges félelmeinket, így a világ sokkal boldogabb és biztonságosabb hely lesz számunkra. A torok területét érintő problémák mindig összefüggnek a kommunikációnkkal és az önkifejező-készségünkkel.
Mivel tehát a pajzsmirigy az „Időben maradás” szerve is, kiváló megerősítés lehet pl. a
„Jut mindenre elég idő, ami fontos.”
Örömteli gyakorlást kívánok Mindannyiunknak!
Namaste!
Ászanák képekkel - Kattints ide: A pajzsmirigy harmonizálása - Ászanák
Forrás:
Anaya Női Jóga Oktatóképzés anyaga (Kornhoffer Tünde)
Szvámi Szatjánanda Szaraszvatí: Ászana Pránájáma Mudrá Bandha
Dr. Weninger Antal: Az egészség testi és lelki forrásai
Jógapont online magazin
Természetgyógyász képzés (ENKK)